Skip to main content
Božićna misa u sarajevskoj katedrali

Božićna misa u sarajevskoj katedrali

Na svetkovinu Božića, u srijedu 25. prosinca, vrhbosanski nadbiskup metropolita mons. Tomo Vukšić predvodio je, u sarajevskoj prvostolnici Srca Isusova, svečano euharistijsko slavlje.

Na sv. misi u kojoj su sudjelovali brojni vjernici grada Sarajeva, koncelebriralo je 15-ak svećenika među kojima je bio apostolski nuncij u Bosni i Hercegovini nadbiskup Francis Assisi Chullikatt kao i provincijal Franjevačke provincije Bosne Srebrene fra Zdravko Dadić.

Na početku, nadbiskup Vukšić pozdravio je nazočne u katedrali i one koji su misu pratili preko televizijskog programa BHT1 te uputio božićnu čestitku.

Spasiteljski zahvati
Nakon svetopisamskih čitanja i evanđeoskog odlomka kojeg je navijestio đakon Marin Petrović nadbiskup je uputio prigodnu propovijed, podsjetivši kako se tijekom cijele ljudske povijesti, i prije negoli se Isus rodio, Bog obraćao ljudima i bio prisutan u čovjekovu životu na razne načine. „Nakon mnogih Božjih spasiteljskih zahvata u ljudsku povijest, nakon mnogih znakova i riječi koje je Bog uputio, i nakon mnoštva poziva čovjeku da bude vjeran svom Stvoritelju i njegovu nauku, ljudi su, nažalost, iz generacije u generaciju, često bivali neposlušni volji Božjoj. Tako se i Izabranom narodu događalo da se nađe čak na rubu otpada (…) Iako vrlo zabrinut zbog čovjekova bunta i prkosa prema Božjoj prisutnosti, zbog njegovih izljeva mržnje prema drugomu, i nezadovoljan čovjekovim neposluhom brojnim porukama i opomenama koje je slao preko svojih glasnika, Bog ostaje vjeran. Stoga je, u svojoj božanskoj ljubavi prema čovjeku, u jednom času ljudske povijesti Gospodin odlučio pokušati s čovjekom na posvema nov način (…)  U odlomku iz Poslanice Hebrejima, koji se na božićnoj misi naviješta u cijeloj Crkvi, čuli smo kako sveti pisac podsjeća upravo na činjenicu mnogostrukoga nekadašnjeg govora te njegova sažimanja u Isusov primjer. Odnosno: 'Više puta i na više načina Bog nekoć govoraše ocima po prorocima; konačno, u ove dane, progovori nama u Sinu. Njega postavi baštinikom svega; Njega po kome sazda svjetove' (Heb 1,1-2)“, podsjetio je nadbiskup Tomo.

 DSC4960

Zaštititi obitelj!
U nastavku je kazao kako Isus po svom dolasku nije bio samo pasivno prisutan među ljudima, već je imao aktivnu ulogu. „On, koji je baštinik svega i po komu su sazdani svjetovi, bio je poslan prosvijetliti ljudski rod, očistiti ga od grijeha, potom sjesti zdesna Veličanstvu Božjemu u visinama (usp. Heb 1,3) i tamo pozvati čovjeka. On je, poslušan i vjeran volji Oca nebeskoga, tu svoju ulogu duhovnoga prosvjetljenja čovjeka i njegova otkupljenja od grijeha vršio dosljedno i do kraja ispunio. Zato je Isus nazvan također imenom Svjetlo pa, tumačeći veličanstveni događaj i posebice poruku i značenje Božića, za njega Ivanovo evanđelje kaže: 'Svjetlo istinsko koje prosvjetljuje svakoga čovjeka dođe na svijet' (Iv,1,9)“, objasnio je mons. Vukšić koji se potom spomenuo i obiteljske dimenzije svetkovine Božića ukazavši na brojne izazove s kojima se ova najvažnija zajednica svakog ljudskog društva svakodnevno susreće.

„Svetkovina Božića poznata je također i kao blagdan života i obitelji, kojima Crkva kao primjer sklada nudi svetu obitelj Isusa, Marije i Josipa u kojoj se rodio Spasitelj svijeta. Obitelj je bila važna tema u svim vremenima, jer je obiteljska zajednica muškarca i žene Božja volja. Uzajamna ljubav muža i žene je odsjaj i otisak bića Božjega jer Bog je ljubav, a njihova uzajamna ljubav također je blagoslovljen i izravan nastavak djela stvaranja, koje im je sam Bog povjerio. Stoga valja naglasiti da, iako svaki čovjek nastaje i rađa se kao slika i prilika Boga samoga, ipak Bogu nitko nije tako sličan kao otac i majka, jer je njihov jedinstveni privilegij biti su-stvaratelji i suradnici Božji u nastajanju novih slika i prilika Božjih.
Potreba govora o važnosti obitelji, njezinu dostojanstvu i zaštiti pojačana je posebice u naše vrijeme kad je obiteljsko zajedništvo sve češće ugroženo, kad je porod novih slika i prilika Božjih sve rjeđi a nasilje nad ženama sve češće, kad je odgoj potomaka sve složeniji i vršnjačko nasilje sve učestalije. Stoga, dok na Božić upućujemo svoje molitve za blagoslov obitelji i zaštitu života, neka se upravo danas, na blagdan života, također čuju naš glas i molitva protiv svakoga nasilja nad čovjekovim životom i vidi djelo podrške zdravom odgoju.

 DSC4889

Obitelj je najvažnija zajednica u svakom ljudskom društvu. Dijete je pak najveće blago i razlog najdublje radosti svake obitelji. A prvi plač tek rođenoga djeteta je najdublja oda i najljepša himna životu koju se može čuti. Naspram tomu, prema ozbiljnim izvještajima (Worldometer), tijekom 2023. u svijetu je izvršeno oko 44 600 000 pobačaja tako je te godine on bio najčešći uzrok smrti u svijetu. Odnosno, prema istim izvještajima, broj pobačaja je bio veći od broja smrtnih slučajeva povezanih sa sljedećih sedam uzroka smrti zajedno: zarazne bolesti, rak, pušenje, konzumiranje alkohola, AIDS, prometne nesreće i samoubojstva.
Danas osobito mislimo na obitelji i djecu koja trpe i čiji životi su ugroženi zbog ratova, progona, bolesti, siromaštva, nemogućnosti školovanja. I molimo da dragi Bog potakne plemenite ljude i državne sustave kako bi se mir uspostavio, svaki oblik ubijanja nestao, progoni prestali, bolesti se mogle liječiti, siromaštvo bilo nadvladano te odgoj i školovanje svakoga djeteta bio omogućen“, poručio je uz ostalo vrhbosanski nadbiskup, koji je na kraju euharistije, u ime Svetoga Oca, svim nazočnima, koji su ispovjeđeni i pričešćeni, udijelio blagoslov s potpunim oprostom.

 DSC4884

Svečanosti liturgijskog slavlja skladnim pjevanjem i sviranjem doprinio je Katedralni mješoviti zbor Josip Stadler pod ravnanjem vlč. Marka Stanušićaregens choria prvostolnice, dok je liturgijom ravnao ceremonijar preč. Ivan Rako, rektor Vrhbosanskog bogoslovnog sjemeništa čiji su bogoslovi asistirali kod oltara.

J.P., KT