Proslavljena svetkovina Bogojavljenja u sarajevskoj prvostolnici

Svetkovina Bogojavljenja i Dan svetog djetinjstva svečano su proslavljeni 6. siječnja misnim slavljem u katedrali Srca Isusova u Sarajevu. Euharistiju je slavio nadbiskup metropolit vrhbosanski i apostolski upravitelj Vojnog ordinarijata u BiH mons. Tomo Vukšić.

Koncelebriralo je 12 svećnika, među kojima i vrhbosanski nadbiskup u miru Vinko kard. Puljić, generalni vikar Vrhbosanske nadbiskupije mons. Slađan Ćosić i prepošt Stolnog kaptola i profesor na sarajevskom KBF-u mons. Pavo Jurišić, javlja Nedjelja.ba.

Prije svete euharistije, nadbiskup Vukšić pozdravio je vjerničko mnoštvo te na osobit način kardinala Vinka kojemu je čestitoa obljetnicu biskupskoga ređenja te sve potaknuo da njegovo služenje i njegov primjer bude poticaj svima nama.

Nakon naviještenog evanđeoskog misnog odlomka, pročitan je Bogojavljenski navještaj Uskrsa za 2024., koji će Crkva slaviti na Nedjelju uskrsnuća, 31. ožujka kao središte čitave liturgijske godine iz kojeg proistječu svi sveti dani.

Što, zapravo, obilježavamo?

Na početku propovijedi nadbiskup je Tomo pozvao da svi kao vjernici pokušamo sebi danas, na svetkovinu Bogojavljenja  predočiti značenje ovoga blagdana. Također, propovjednik je kazao kako je to jedan od rijetkih blagdana u našemu Crkvenom kalendaru koji ima više naziva; Ovo je i Bogokršćenje, ovu su i Tri Kralja, ovo je i Bogojavljenje, i moguće je da u nekim dijelovima svijet postoji i ikoji četvrti naziv.

bogojavljanje t1

"Svi ti nazivi imaju svoju opravdanje, no sve ih sažima pojam Bogojavljenja, kada se sjećamo očitovanja Gospodina Boga. I povezano s tim, postavljamo pitanje: Što, zapravo, obilježavamo ovima blagdanom? Zar se na svetkovinu Božića nije očitovao Krist Gospodin? Zar to nije dan Božjega javljanja i Božjega dolaska?  A i prepoznavanje Boga sa strane ljudi koji su u onome ambijentu i onim okolnostima bili blizu mjesta i događaja njegova rođenje“, zapitao je propovjednik te odgovorio:

Bog se očituje svim ljudima

"I, naravno da je Božić dan Božjega očitovanja, i naravno da i mnoštvo drugih događaja iz Isusova života svjedoči o njegovu očitovanju. Osim što je mnogo zgoda, mnogo je i načina Božjega očitovanja ljudima; Pastirima u noći rođenja Glas nebeski po anđelu javlja, u Kani Galilejskoj očituje se kasnije u svom javnom djelovanju Krist Gospodin, kao – Gospodin“, tumačio je nadbiskup te je podsjetio i kako u ono doba dolaze ljudi da se poklone Kristu Gospodinu i biva im očitovano po zvijezdi koja im se pojavljuje, napomenuvši i kako je mnogo drugih načina kojima Božja providnost i Krist sam prilagođava svoje očitovanje – prema prilikama, prema mogućnostima, prema sposobnostima onih kojima je očitovanje upućeno.

DSC4565

Ali, osim što smo pozvani prepoznati različite zgode Božjega očitovanja i različite načine Božjega očitovanja, još više smo u vjeri pozvani prepoznati različite razine očitovanja Boga ljudima. Sve, naime, do ovoga događaja, do dolaska mudraca s istoka, s istoka koji je više istok negoli Bliski istok, Božje se očitovanje događalo samo jednome izabranome narodu. Ovo je prvi put i prva zgoda da se Bog očituje svim ljudima“, naglasio je mons. Vukšić, podsjetivši kako ovim događajem prestaje razdoblje jednoga izabranoga naroda i počinje razdoblje izabranja svih naroda - i svi ljudi i svi narodi postaju izabrani i prihvaćeni u Božji plan spesenja.

Svetu je euharistiju skladnim pjevanjem animirao Katedralni mješoviti zbor Josip Stadlera, a ceremonijom je ravnao vlč. Ivan Rako.

J.Vr., KT