Spomen na sve vjerne mrtve na groblju „Bare“

Na spomen svih vjernih mrtvih, Dušni dan, 2. studenoga na sarajevskom Gradskom groblju „Bare“ vrhbosanski nadbiskup metropolita mons. Tomo Vukšić predslavio je sv. misu.

S njim u koncelebraciji bilo je 16 svećenika, među kojima i provincijal Franjevačke provincije Bosne Srebrene fra Zdravko Dadić te sarajevski dekan i župnik na Marijin Dvoru, na području čije župe se i nalazi spomenuto groblje, mons. Anto Ćosić koji je na početku euharistijskog slavlje pozdravio nazočne vjernike, njih nešto više od 100.

bare 2

Nakon naviještene Božje riječi prigodnu propovijed izrekao je mons. Vukšić. U njoj je najprije napomenuo kako je vjernike na Dušni dan okupilo zahvalno sjećanje, ali i pobožna molitva i vjera u uskrsnuće. „Zahvalno se sjećamo dragih osoba koje je Bog pozvao s ovoga svijeta i istovremeno u pobožnosti i molitvi s vjerom u uskrsnuće ovom sv. misom želimo ih prikazati dragom Bogu da ih nagradi vječnim, trajnim životom zajedno sa svim svetima“, kazao je propovjednik te istaknuo kako jedva na svijetu postoji čovjek koji se ne bi sjećao osoba koje su ga zadužile. „Mi vjernici iako prihvaćamo kategoriju ljudi koji se rado sjećaju i osjećaju obvezu da se sjećaju sa zahvalnošću znamo da život ne prestaje onoga časa kada prestaje sjećanje ljudi na one što su otišli prije nas jer vjerujemo da pokojni ne žive samo u sjećanju svojih prijatelja i poznanika nego prije svega u dragom Bogu i zajedno s njime. Tamo nema kraja, tamo život zauvijek traje“, podsjetio je propovjednik te je u nastavku smrt usporedio s rođenjem u kojemu se isprepliću osjećaji bola i radosti. „Svaka žena koja je rodila zna dobro koliko je bolno roditi i s druge strane zna kolika je radost. Zna dobro da s onim bolom započinje novi način života Božjega stvorenja. Nešto slično događa se i u času kada draga osoba odlazi s ovoga svijeta. Bolno je to! Istovremeno to je početak novog načina života – radosti zbog vječnoga života“, poručio je vrhbosanski nadbiskup. Zaključno je pozvao vjernike na molitvu za duše u čistilištu kako bi im se Bog smilovao te je, osvrćući se na evanđelje, pozvao okupljene da im bokovi budu opasani i svjetiljke upaljene kako bi se tako pripremili za vječni život.

bare 3

Prije kraja sv. mise, koju je pjevanjem animirao katedralni zbor Josip Stadler pod vodstvom vlč. Marka Stanušića, nadbiskup Vukšić izmolio molitvu za sve pokojne koji počivaju na najpoznatijem sarajevskom groblju.

Inače, groblje "Bare" prostire se na 25,5 hektara i smješteno je u podnožju brda Hum. Otvoreno je 1965. te se na njemu ukapaju vjernici različitih vjeroispovijesti, kao i agnostici te ateisti. U središnjem dijelu groblja je prostrani plato, na kojemu se svake godine na Dušni dan slavi sv. misa, iza kojega se nalaze katolička, pravoslavna, muslimanska i ateistička kapela.

D. K., KT